S bydlením v panelových domech jsou jedním dechem spojována tolik diskutovaná umakartová jádra. V průběhu let se jejich stav výrazně zhoršuje a koupelna tak pomalu (někdy překvapivě rychle) ztrácí své základní funkce. Estetická úroveň je v podstatě nulová, stav katastrofální. Zcela zásadní změnu vzhledu i komfortu dokáže přinést kompletní rekonstrukce koupelny. Důležité však je, abychom si v dostatečném předstihu vyřešili otázku, co od ní očekáváme.
Nová koupelna by nám v první řadě měla přinést zvýšení technického standardu. Co tím rozumíme? Zvolme úsporné a především spolehlivě funkčními baterie, zamysleme se na správným řešením osvětlení, odvětrání, úpravy povrchů. Důležité je nezapomenout na kvalitní připojení pračky, sušák ručníků, případně temperovanou podlahu. Pamatujme na prostor pro ukládání hygienických a kosmetických potřeb.
Vyvarujte se provizorních řešení
Zkušenosti hovoří jednoznačně – nehledejte provizorní řešení ani se nesnažte ušetřit několik tisíc korun. Nevyplatí se to. Novou koupelnu pořizujeme řádově na desítky let. Zejména se nevyplatí šetřit na vybavení, které zůstává po rekonstrukci našim očím skryto. Mám na mysli veškeré rozvody a stavebně technickou přípravu podkladů před konečnými úpravami Tyto chyby se většinou objevují postupně, a to i s větším časovým odstupem. Řešením bývá oprava, která stojí další peníze. Důležitou
roli hraje také solidnost firmy – pokud jste práci zadávali jednotlivým profesím, bez zastřešení jednou firmou, s kterou jste uzavřeli smlouvu, může být i obtížné reklamaci uplatnit.
Každý centimetr se počítá
Jedním z největších problémů, se kterými jsme se u bytových jader každodenně potýkali, byla malá velikost koupelen. Proto bychom se před rekonstrukcí měli v první řadě zamyslet – nechat si od nás poradit a zajistit veškerou projektovou dokumentaci od naší realizační firmy, zda by nebylo možné získat pro koupelnu více místa. Budete překvapeni, jak je i dvacet, třicet centimetrů navíc na velikosti koupelny poznat. Nejčastěji tento prostor získáváme na úkor předsíně, kde změnu zpravidla ani nevnímáme. U některých typových řešení bývá možný i posun na úkor kuchyně, či obývacího pokoje. Pokud jsou součástí rekonstrukce i další stavební úpravy – například právě vybourání dělicí příčky mezi kuchyní a obývacím pokojem, není ani v tomto případě ztráta prostoru ve prospěch sousedící koupelny nikterak zřetelná.
U mnoha nových sérií koupelnového vybavení designéři vycházejí právě z omezených prostorových možností mnoha současných koupelen. Mezi velmi zdařilá řešení patřívýrobky z nabídky společnosti Ravak atd.
Nový pohled
Pokud rekonstrukce koupelny probíhá v rámci celkové přestavby bytu, můžeme přemýšlet i o výraznějších dispozičních změnách, které by se dotkly celkového pojetí bytu. Obecně řečeno, pokud jsme přistoupili na změnu dispozic, měli bychom vždy směřovat ke kvalitativně vyššímu řešení. Není tedy logické při přestavbě bytového jádra například nechat WC průchozí tak, jak bylo původně. Pro lepší výběr je dobré nechat si předložit více návrhů. K jejich posouzení přistupujme objektivně a snažme se oprostit od zajetí původního řešení. Příčky vždy nemusejí svírat pravý úhel, ubude obdélníků a čtverců – třeba právě tak nejlépe využije vaše nová koupelna daný prostor a vám poskytne maximum pohodlí, komfortu a úložného prostoru.
V malých koupelnách, kde se potýkáme s typickým problémem nedostatku místa obvykle řešíme otázku, zda zvolíme vanu či sprchový kout. Vhodným kompromisem jsou asymetricky řešené vany, které umožňují koupel i pohodlné sprchování, včetně malého sedátka. Praktickým doplňkem je sprchová zástěna.
Čeho se vyvarovat
Při změně dispozic bytu se vyvarujme zásadních chyb: Například vstup do místnosti WC nesmí být v žádném případě z kuchyně nebo z obytné místnosti. Není tedy možné propojit obývací pokoj s předsíní zrušením dveří a přitom ponechat WC přístupné právě z předsíně. V některých případech je možné propojení koupelny s WC. Společný prostor bude působit větším dojmem a ubudou jedny dveře, kterých je i tak v malých předsíních více než dost. Tento krok ale může způsobit výrazné potíže při našich zvycích, a proto bychom jej měli opravdu pečlivě zvážit.
Tip pro vás: Nejprve se informujte, zda a za jakých podmínek získáte souhlas majitele domu s rekonstrukcí koupelny. S úřadem by měla jednat firma nebo projektant, který nejlépe zná odpovědi na případné doplňující otázky stavebního úřadu nebo majitele domu.
Spěchat se nevyplácí
Při rekonstrukci se v první řadě musíte smířit s určitým nepohodlím, které vás při jejím průběhu bude provázet. Domov se na několik dnů promění ve staveniště, kde bude v některých momentech problém i se základními lidskými potřebami. Ideální je, pokud budete moci na tyto dny byt opustit, ale v naprosté většině případů probíhá přestavba bytového jádra za provozu. Pokud budete v bytě zůstávat, počítejte s tím, že i WC bude po nezbytnou dobu mimo provoz. Drobný prach, který každé stavební zásahy tohoto typu v hojné míře provází, si budete přes veškerou snahu roznášet i do místností, které by při vaší nepřítomnosti zůstaly alespoň zčásti ušetřeny.
Jak dlouho bude přestavba trvat? Není dobré přistoupit na zázračné dva dny, reálná doba kompletní přestavby bytového jádra se pohybuje v rozmezí 2-4 týdnů. Tomuto termínu také odpovídají časové podmínky jednotlivých stavebních procesů, které není možné bez následků na kvalitě krátit.
V současné době dostávají přednost závěsná řešení WC. Kromě subtilnějšího vzhledu, kdy klozet nepůsobí v malé místnosti tak masivně, oceníme zejména podstatně snazší úklid. Všimněte si také chybějící typické nádržky na vodu, která je nyní elegantně skryta v předstěnovém instalačním systému. Snímek společnosti Geberit.
Na čem záleží
- Projektová dokumentace – na ní závisí budoucí správná funkčnost koupelny.
- Kvalita práce – ovlivňuje vzhled i jistotu plného využívání všeho vybavení.
- Velikost koupelny – od toho se odvíjí jak spotřeba materiálu, tak i možnosti uspořádání a výběru zařizovacích prvků.
- Výběr vybavení – trh nabízí obrovský výběr od základních verzí až po luxusní. Záleží na vkusu a finančních možnostech.